Zelená pro zeleň

Propojte přirozeně environmentální výchovu s každodenním životem žáků - motivujte je, aby byli aktivními občany a pomáhali zlepšovat zeleň ve svém okolí.


 Roční plán: 

   

ZÁŘÍ

Podíváme se, co to je veřejná zeleň a jaké má funkce. Vytyčíte si oblast svého zájmu a prozkoumáte ji. Hurá do ven do terénu!

Jak na to, najdete v Pracovním listu.

ŘÍJEN

Probádejte, jak zeleň ve vašem okolí funguje. Opravdu snižuje teplotu a zvyšuje vlhkost? Skutečně stromy, keře i další rostliny pomáhají zadržet vodu v půdě, aby neodtekla do kanálu? Jak je to s tím sekáním trávníku? Nasbírejte vlastní data a důkazy.  Říjnové bádání

LISTOPAD

Zeleň je důležitá i pro zvířata. Zkuste zjistit, jestli máte ve vaší obci stromy, které poskytují mikro-biotopy. Žáci pochopí důležitost starých stromů a mrtvého dřeva, rozpoznají některé konkrétní dutiny a druhy, které je obývají. Jak bádat najdete v lekci Podle díry poznáš obyvatele

Stáhněte si k lekci Tříminutové video veverek z jejich nory.

PROSINEC  

Jak se za posledních 10–20–70 let změnila vaše obec, jak se změnil podíl zeleně? Je čas podívat se na vaše území z výšky a prozkoumat ji pomocí archivu leteckých snímků. Tohle bádání půjde snadno provést i online.

LEDEN

Máte spoustu dat a možná už i tušíte, co byste chtěli změnit. Než se pustíte do akce, zjistěte, jaké mínění má o zeleni veřejnost v okolí vaší školy a informujte ji o vašich plánech.

Díky anketě zjistíte názor komunity a dozvíte se její priority. Aktivitu najdete zde.

 

ÚNOR

Vyberte jednu akci pro zeleň ve vašem městě a naplánujte ji! Jak na to se dočtete v únorové aktivitě.
Využít můžete pracovní list pro mladší žáky a pracovní list pro starší žáky.

BŘEZEN

Březen, na úřad vlezem. Už máte pro svoji akci všechny souhlasy a povolení od vedení školy či zástupců obce? Nechte je vyjednat žáky, ať se trénují v komunikaci!  Metodika a pracovní list vám ukáže, jak žáky v komunikaci s autoritami podpořit a jak jim pomoci jednat tak, aby získali pro svůj zelený projekt zelenou.

DUBEN

Pokud máte všechna povolení, pusťte se do akce! A inspirujte se, jak o ní informovat okolí. Pomůže vám metodika i příručka Změna je v nás z dílny projektu Mladí reportéři pro životní prostředí. Najdete v ní 10 komunikačních principů i konkrétní příklady, jak dát o změně zajímavě vědět svému okolí. A navíc onlilne inspirace ze ZŠ Třebotov. 

KVĚTEN

Hotovo? Nezapomeňte to oslavit! Ohlédnutí za důležitými body projektu vám dodá pozitivní energii do příště. Pojďme se podívat jak na to. A také na jeden úspěšný projekt ze školy v Moravských Budějovicích.

ČERVEN

Možná ještě dokončujete, možná hodnotíte, ale někdo už se rozhlíží, co by se dalo vylepšit příště. Inspirujte se příklady ze školního roku 2020/2021. Někteří žáci strávili více než polovinu roku za obrazovkami počítačů při online výuce. O to jsou možná jejich projekty zajímavější a vynalézavější.