Téma roku

Tématem školního roku 2017/2018 je FENOLOGIE. Během tohoto roku Vás čeká spousta zajímavých aktivit, měření a pozorování.


GLOBE a bádání patří k sobě.
To je známá věc.

Jak se do toho ale pustit? Zapojte se do letošního Tématu roku a my Vás bádáním v GLOBU provedeme pěkně krok za krokem. 

Budou nás zajímat nejen stromy a byliny, ale také chování některých živočichů. Všechno budete pečlivě zaznamenávat do Vašich Fenologických kalendářů. Tyto kalendáře Vám nejen vykreslí fenologický rok v okolí Vaší školy, ale budeme také rádi, když se s nimi pochlubíte i ostatním na letošních GLOBE GAMES v Humpolci, kam Vás tímto také srdečně zveme.
 

V rámci Tématu roku se můžete zapojit do projektu Fenofaze.cz, sbírat data a pomoci tak vědcům z ČHMÚ v jiejich výzkumu, nebo s žáky pomocí aplikace GrowApp vytvořit zajímavé časosběrné video Vašeho stromu. Na výběr je z několika druhů.

Aplikace  GrowApp  je součástí velké mezinárodní fenologické kampaně ve které mimo jiné můžete se svou školou najít zahraniční partnerskou školu. Fenologie totiž nezná hranice, a už vůbec ne ty státní ;-). Školy si v rámci kampaně sestaví výzkumný plán a poskytnou si vzájemnou zpětnou vazbu. Vědci z různých navíc zemí každý měsíc ocení jedno časosběrné video vybrané školy a jako odměnu škola získá vědeckou přednášku pro svou školu na téma fenologie. 
Pro bližší informace o kampani se podívejte na toto video:

- ve videu je potřeba zapnout české titulky v pravé dolní části videa (klikněte na ozubené kolečko "nastavení" a titulky si zapněte - vyberte jazyk čeština).
V případě, že titulky po nastavení nevidíte dobře, je nutné znovu kliknout na ozubené kolečko, rozbalí se Vám menu nastavení, klikněte na čeština - poté se vám rozbalí další menu, kde kliněte na možnosti a nastavte si velikost písma, barvu písma, průhlednost atd.


Každý měsíc v Newsletteru najdete potřebné informace a návrh aktivit pro následující období. Aktivity pro Vás vytváří náš zkušený mentor a učitel ze ZŠ Kunratice, Honza Mazůrek a naše úžasná metodička Hanka Svobodová
Souhrn aktivit naleznete níže na této stránce.

Hodně zdaru a příjemný školní rok Vám přeje GLOBE tým. 

ŘÍJEN

LISTOPAD

PROSINEC

LEDEN

ÚNOR

BŘEZEN

DUBEN

KVĚTEN

ČERVEN

 

A neváhejte se pustit také do projektů Evropské fenologické kampaně:

V Evropské fenologické kampani bude od teď do května postupně vyhlašováno 5 úkolů:

1. Můj strom

2. Pohled na pupeny

3. První listy

4. Moje data + Průvodce nahráváním dat do databáze

5. Zelená škála

6. Překvapení (dobrovolné)


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!