Zahradní bomba

Máte alespoň malou školní zahradu nebo kousíček zeleně v okolí školy? Zkuste se stát architekty a designéry přírodních zahrad a tvůrci permakultury! Bude vás to bavit, zvýšíte biodiverzitu vaší zahrady a bude to prostě ZAHRADNÍ BOMBA.


Co potřebujete a jak začít?

 Vyberte si místo - zahradu nebo park okolo vaší školy. Je to prostor, kterým jen procházíte nebo zde trávíte i nějaký čas? Je to inspirativní místo pro vás a žáky? A co ostatní živí tvorové? Mají zde příležitost žít nebo zahradu alespoň navštěvovat při hledání potravy?

Staňte se nejen biology, ale i zahradními architekty. Zjistěte druhové zastoupení rostlin a živočichů na vaší zahradě. Potenciál využití pro přírodu, pro lidi a výuku s pomocí principů permakulturní etiky a designu. Zahrada se může stát místem odpočinku pro vás, inspirací a živou učebnicí pro žáky i oázou přírody v betonové pustině sídlištní zástavby. Můžete se dokonce stát hrdým držitelem plakety přírodní zahrada  http://www.prirodnizahrada.eu/ nebo se zapojit do sítě ukázkových permakulturních projektů https://www.permakulturacs.cz a inspirovat široké okolí o tom, že rajská zahrada nemusí být jenom v představách.


Zahradní bomba - měsíční plány:

Září - motivace žáků, mapa školní zahrady/okolí školy, průzkum biodiverzity na zahradě (byliny – běžné, vzácné, invazní; bezobratlí živočichové) 

AKTIVITY KE STAŽENÍ

Říjen - průzkum biodiverzity na zahradě (stromy a keře, potenciál pro přirozený výskyt obratlovců) 

AKTIVITY KE STAŽENÍ

Listopad - průzkum zahrady dle témat Země (geologie, nadmořská výška, typ půdy, světové strany) a Voda (úhrn srážek, podzemní voda, svažitost terénu, vodní prvky, znečištění)

AKTIVITY KE STAŽENÍ

STROMOVÍ CHMATÁCI

STÁŘÍ STROMŮ

Prosinec - průzkum zahrady zaměřený na neživou přírodu a živly vod země vzduch a oheň.

AKTIVITA KE STAŽENÍ

Leden - S novým rokem - nová zahrada. Plánujeme změnu

AKTIVITA KE STAŽENÍ

Únor - Jak na změny? Níže si můžete stáhnout tipy, jak na to.

AKTIVITA KE STAŽENÍ

MANUÁL OD EKOŠKOLKY

METODIKA PLÁNOVÁNÍ DRAGON DREAMING

Březen - Čas na údržbu dřevin a výsadbu nových stromů

AKTIVITA KE STAŽENÍ

DUBEN - Zahrada žije!

AKTIVITA KE STAŽENÍ

VHODNÉ KOMBINACE K VÝSEVU

8 KROKŮ K ZAHRADĚ HROU

Květen- měsíc školních zahrad láká ke společným projektům na zahradách a učení venku

Oslavujte změny, které se vám podařily realizovat na zahradě a informujte o své práci okolí. Pozvěte rodiče na zahradní slavnost!

SEMÍNKOVNA - BADATELSKÁ LEKCE

Chcete začít uči venku? STÁHNĚTE SI ZDARMA PUBLIKACI JAK ZAČÍT

Červen - sklízíme ovoce své práce :-)