Přinášíme pár tipů a doporučení!
Zaujal nás pohled psychologa Jana Krajhanzla, který velmi srozumitelně popisuje „Jak komunikovat o změně klimatu“ tak, aby to bylo efektivní. Radí: nestrašit a nezahlcovat informacemi. Ukazovat důvěryhodná fakta, souvislosti a především to, že klimatická změna není daleko a za dlouho, ale tady a teď (vyschlé studny, kůrovcové kalamity). Mluvte s žáky o emocích a respektujte také rozdílné názory.
Změna klimatu je těžké téma, ale pokud chceme pomoci, lze společně s žáky vymyslet mnoho aktivit, které se dají realizovat.
Konkrétní příklady přináší Tadeáš Žďárský ve svém příspěvku „Co můžeme dělat v časech klimatické krize“ Žáci pomohou přírodě, ale také budou rozvíjet kritické myšlení, vlastní iniciativu a spolupráci. A to je opravdu důležité, protože v mnoha lidech informace o klimatické změně vyvolávají strach a sami sobě nevěří, že by jako jednotlivci mohli něco změnit.
Pomoci vám mohou každý měsíc nové aktivity v tématu roku Zelená pro zeleň Letošní školní rok jsme zasvětili bádání o zeleni, ale také spolupráci s veřejností, úředníky i odborníky na zvýšení biodiverzity a podílu zeleně v lidských sídlech. Zeleň totiž s klimatem úzce souvisí.
Jak toto velké téma pojmout, poradí Petr Daniš v příspěvku „Jak dobře učit o změně klimatu“
Máte-li rádi fakta a čísla, doporučujeme příspěvek od Ondráše Přibyly "Data o klimatické změně"
Pokud se budete chtít s žáky ponořit hlouběji do tématu, využijte precizní představování historických vědeckých zjištění kolem změny klimatu, doporučujeme odkazy níže:
Další aspekty změny klimatu z ekonomické a sociologické stránky problému najdete ve videích na facebooku.
Zajímavé diskuse s žáky budete zajisté možné vést i nad dokumentem - Greta Thunbergová - Hlas budoucnosti
Pro všechny, kdo se chystají na GLOBE GAMES máme dárek v podobě příručky Atlas klimatické změny, která uceleně vysvětluje jevy způsobující nebo provázející klimatickou změnu, a která vznikla díky iniciativě Fakta o klimatu.
Pomůže vám také kreativní zápisník Změna je v nás, aneb jak komunikovat environmentální témata z dílny programu Mladí reportéři.
Pro menší dětské čtenáře doporučujeme krásnou publikaci Palmy na severním pólu