Hledáte, jak učit o změnách klimatu?

Přinášíme pár tipů a doporučení!

Hledáte, jak učit o změnách klimatu?

Věříme, že velká inspirace pro učitele se skrývá v příspěvcích odborníků, kteří nedávno mluvili na konferenci Změňme klima.

Zaujal nás pohled psychologa Jana Krajhanzla, který velmi srozumitelně popisuje „Jak komunikovat o změně klimatu“ tak, aby to bylo efektivní. Radí: nestrašit a nezahlcovat informacemi. Ukazovat důvěryhodná fakta, souvislosti a především to, že klimatická změna není daleko a za dlouho, ale tady a teď (vyschlé studny, kůrovcové kalamity). Mluvte s žáky o emocích a respektujte také rozdílné názory.

Změna klimatu je těžké téma, ale pokud chceme pomoci, lze společně s žáky vymyslet mnoho aktivit, které se dají realizovat.

Konkrétní příklady přináší Tadeáš Žďárský ve svém příspěvku „Co můžeme dělat v časech klimatické krize“ Žáci pomohou přírodě, ale také budou rozvíjet kritické myšlení, vlastní iniciativu a spolupráci. A to je opravdu důležité, protože v mnoha lidech informace o klimatické změně vyvolávají strach a sami sobě nevěří, že by jako jednotlivci mohli něco změnit.

Opak je ale pravdou!  Dodávejte dětem naději a pomáhejte jim v akci, aby věřily ve vlastní vliv!

Pomoci vám mohou každý měsíc nové aktivity v tématu roku Zelená pro zeleň Letošní školní rok jsme zasvětili bádání o zeleni, ale také spolupráci s veřejností, úředníky i odborníky na zvýšení biodiverzity a podílu zeleně v lidských sídlech. Zeleň totiž s klimatem úzce souvisí.

Jak toto velké téma pojmout, poradí Petr Daniš v příspěvku „Jak dobře učit o změně klimatu“

Máte-li rádi fakta a čísla, doporučujeme příspěvek od Ondráše Přibyly "Data o klimatické změně"

Pokud se budete chtít s žáky ponořit hlouběji do tématu, využijte precizní představování historických vědeckých zjištění kolem změny klimatu, doporučujeme odkazy níže:

https://youtu.be/zv62ZO1iHNA

https://youtu.be/gR5hCUXb77c

https://youtu.be/AaJzNyk2P2k

https://youtu.be/GPwnaaKCjGQ

https://youtu.be/5fJnnQWF7cg

https://youtu.be/1ucK5xePcwM

https://youtu.be/HIaJTICvx_8

Další aspekty změny klimatu z ekonomické a sociologické stránky problému najdete ve videích na facebooku.

Zajímavé diskuse s žáky budete zajisté možné vést i nad dokumentem  - Greta Thunbergová - Hlas budoucnosti ​

Pro všechny, kdo se chystají na GLOBE GAMES máme dárek v podobě příručky Atlas klimatické změny, která uceleně vysvětluje jevy způsobující nebo provázející klimatickou změnu, a která vznikla díky iniciativě Fakta o klimatu.

Pomůže vám také kreativní zápisník Změna je v nás, aneb jak komunikovat environmentální témata z dílny programu Mladí reportéři.

Pro menší dětské čtenáře doporučujeme krásnou publikaci Palmy na severním pólu

Myslíme na Vás a věříme, že své žáky zvládnete seznámit s tak těžkým tématem, jako je klimatická změna a společně vymyslíte spoustu krásných akcí a kroků pro lepší klima.

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás